Aktor. Work in progress

na podstawie sztuk Bogusława Schaeffera

 

16 III 2018, Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich

spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Machulskich

adaptacja i reżyseria Adam Biernacki, Waldemar Obłoza

pbsada Bartłomiej Kania, Karol Skoczek, Jacek Jeznach

zdjęcia Adam Biernacki

Gdy aktorzy, a właściwie świeżo upieczeni adepci sztuki aktorskiej zaczynają się zastanawiać nad Teatrem - wiele się może wydarzyć. Niełatwo bowiem odpowiedzieć na pytanie co przyciąga ludzi do teatru i czego tam szukają. Czy to „tęsknota za czymś wyższym, tęsknota, rzec by można, religijna" czy też zwykłe poszukiwanie rozrywki? 
Nasi bohaterowie, podążając za słowami wielkiego geniusza muzyki, teatru i sztuk wszelakich, istnego Mefistofelesa pośród artystów, Bogusława Schaeffera - przygotowują gruntowną reformę teatru. Poszukują nowych dróg, podążając tymi wytartymi... i sami się gubią, gdzie kończy się scena, a zaczyna rzeczywistość. W natłoku gier, póz i ról gubi się wątek, a konflikty sceniczne przenikają życie prywatne. 
Scenariusz zaadaptowany na podstawie sztuk autora wiedzie nas w bezwstydną, roziskrzoną i krzywdzącą podróż po zakamarkach i obrzeżach teatru, skacząc po konwencjach od kiczu po śmiertelną powagę. Młodzi aktorzy kluczą, by odnaleźć ukojenie swojej tęsknoty za czymś wyższym, tęsknoty, rzec by można, religijnej - a może po prostu chcą nam dostarczyć rozrywki?

 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.