trailer spektaklu (K. Kiziewicz)

Adam Biernacki

Królewna Śnieżka

według baśni braci Grimm​

20 V 2017, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

scenariusz i reżyseria Adam Biernacki

kostiumy i scenografia Joanna Jaśko-Sroka

muzyka Katarzyna Brochocka

projekcje video Krzysztof Kiziewicz

obsada Danuta Bach, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Krzysztof Ławniczak, Urszula Mazur, Patryk Ołdziejewski, Ewa Palińska, Sławomir Popławski, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Piotr Szekowski, Franciszek Utko, Leszek Żukowski

Niby wszystko jest jak w klasycznej bajce o Śnieżce i krasnoludkach. A jednak to "Śnieżka" postawiona na głowie: baśniowa, wielopoziomowa, kabaretowa. Mnóstwo w niej ożywczej świeżości (...). Słowem: koniec końców prawdopodobnie każdy w bajce znajdzie coś dla siebie. Dorośli - subtelną ironię i żart z tych, którzy mają piękne lica, ale pustkę w głowie, dzieci – baśniowy klimat i choćby edukacyjne przesłanie: w zgranej ekipie siła. (...) Adam Biernacki (znany m.in. z ciekawych „Rozkładów jazdy”, „Migdałów i rodzynek” i „Emocjałek”) wypełnił bowiem „Śnieżkę” Dramatycznego mnóstwem humoru, mrugnięciami do publiczności, żartem sytuacyjnym i wpisanym w poszczególne postaci. Dialogi to jeden z największych atutów spektaklu. Proste krótkie frazy w niektórych przypadkach mogłyby stanowić część inteligentnego skeczu pamiętającego dobre czasy kabaretu, niefrymarczącego wątpliwej jakości gagami.

Monika Żmijewska, Scena pełna freaków. Królewna Śnieżka łączy towarzystwo

bialystok.wyborcza.pl

(...) Muzyka Katarzyny Brochockiej to wielki atut przedstawienia. Nie mniej efektownie wypada strona wizualna. Na dużej scenie Dramatycznego wyrósł soczyście zielony, bajkowy las, w którym mieszkają krasnoludki. Trochę jak współczesne Smerfy, każdy jest inny, wyróżnia się nie tylko imieniem, ale i zachowaniem. Podkreślają to kostiumy zaprojektowane przez Joannę Jaśko-Srokę. (...) Spektakl przełamuje konwencję. Nie jest utrzymany w stylistyce disneyowskiej animacji. Reżyser i autor adaptacji Adam Biernacki wplótł do swojej realizacji wiele rozwiązań adresowanych do dorosłych widzów. Weźmy choćby cytaty z klasyki - pojawiają się fragmenty "Ody do młodości" Adama Mickiewicza czy "Hamleta" Williama Szekspira. Pomysłów nie brakuje też w sferze ruchu scenicznego (odpowiada za nie Karolina Garbacik).

Anna Dycha, Różowe flamingi, bajkowy las i przebojowa piosenka. Nowe spojrzenie na "Królewnę Śnieżkę"i

www.bialystokonline.pl

(...) Atutem przedstawienia jest osobowość Karoliny Garbacik. Choreografka tańca współczesnego dodała ruchowi scenicznemu sporo smaczków, które szybko wyłapią dorośli. (...) Sceny zbiorowe z udziałem krasnoludków momentami mogą przyprawić o zawrót głowy, ale jeszcze większy czynią oszałamiające kreacje Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, czyli złej macochy. Przebrania wykorzystujące stylizowane na weneckie maski, nawiązujące do wizerunku dżumy, czyli czarnej śmierci i wszystkie inne kostiumy zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.

Jerzy Doroszkiewicz, Teatr Dramatyczny. Królewna Śnieżka olśniewa bajecznymi kostiumami

www.poranny.pl

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.