top of page

Adam Biernacki

... a we wrześniu poproś mnie do tańca

widowisko plenerowe wg materiałów prasowych z 1938-1939 r.

 

 

28 VIII 2015, Mława - Rynek

29 VIII 2015 Uniszki Zawadzkie

 

scenariusz i reżyseria Adam Biernacki

scenografia Joanna Jaśko Sroka

opracowanie muzyczne Katarzyna Brochocka

wykonanie scenografii Józef Pachałko

koordynacja Hanna Zarębska

wystąpili mieszkańcy Mławy oraz rekonstruktorzy cywilni z Grupy Rekonstrukcji Historycznych

 

 

Tysiące widzów przybyły do centrum Mlawy by zobaczyć ósmą odsłonę spektaklu „Nalot bombowy na Mławę”. Widowisko poprzedziły oficjalne uroczystości związane z obchodami 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Twórcy tegorocznego spektaklu szukali inspiracji w gazetach codziennych Mławy wydawanych na przełomie 1938 i 39 roku. Ponad stuosobowa grupa rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej stworzyła niezwykłe widowisko przywołując wydarzenia sprzed 76 lat. Dynamicznie aktorzy zmieniali role i kostiumy odtwarzając bohaterów artykułów. W codziennym życiu miasteczka przeplatały się wątki przyjemne i te, napawające trwogą. Zobaczyliśmy więc bal karnawałowy, spektakl teatralny, uroczystość wręczenia dyplomów maturalnych, widownię mławskiego kina Mirage, ale także prześladowanie Mazurów w pobliskiej Nidzicy i eskalację wrogości między nacjami oraz przejmowanie władzy przez nazistów.

 

Mława przed wybuchem II wojny światowej była małym przygranicznym miasteczkiem, w którym ludzie żyli swoimi sprawami i tylko od czasu do czasu słuchali z napięciem doniesień radiowych ze świata polityki. Jeszcze 29 sierpnia 1939 roku wszystkie sale taneczne w mieście wypełnili rządni dobrej zabawy tancerze, ale trzy dni później na miasto spadły bomby niszcząc je blisko w 70 procentach.

 

Spektakl wyreżyserowany przez Adama Biernackiego ze scenografią Joanny Jaśko-Sroki i poruszającą muzyką Katarzyny Brochockiej zrobił wrażenie i tak właśnie miał zadziałać. – Musimy pamiętać i pokazywać, żeby przyszłe pokolenia wiedziały, iż każdy konflikt, każda wojna zaczyna się od niewielkiego problemu. Rozmawiajmy, szukajmy rozwiązań, aby nienawiść nie doprowadziła nas już nigdy do takiej tragedii – podkreślił w swym przemówieniu burmistrz Sławomir Kowalewski.

 

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

 

fragmenty inscenizacji na mławskim Rynku

fragmenty rekonstrukcji militarnej  na Uniszkach Zawadzkich

fotorelacja z wydarzenia

bottom of page