Petr Zelenka, Michael Frayn

Rozkłady jazdy

 

22 III 2013, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

 

 

obsada: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Rafał Olszewski

reżyseria i scenografia: Adam Biernacki

kostiumy: Ilona Rechnio

 

 

Brawurowo odegrana gorzka komedia „Rozkłady jazdy” według tekstu Petra Zelenki bierze na warsztat kondycję współczesnego aktora. Pozwala też widzom zajrzeć za teatralne kulisy. (…) "Rozkłady jazdy" w reżyserii Adama Biernackiego w barwny i niekonwencjonalny sposób mierzą się z życiowymi i zawodowymi rozczarowaniami. Polecamy nie tylko wielbicielom czeskich komedii.

 

Problemów osobistych na scenę nie przenosimy. Współczesny aktor według Rozkładów jazdy,

Anna Dycha,Białystok Online, 2.04.2013

 

Świat za kurtyną od zawsze interesuje widzów. Aktorzy Teatru Dramatycznego, biorąc na warsztat sztukę Petra Zelenki, zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy. Początkowo beztroska farsa zamienia się w gorzką refleksję nad karierą i samym sobą. (...) Aktorzy poruszają się w ascetycznej scenografii autorstwa reżysera, którą tworzy biała ściana z trojgiem drzwi. Na takim tle ładnie prezentują się kolorowe kostiumy bohaterów zaprojektowane przez Ilonę Rechnio. Wykorzystano tu także teatr cieni. (...) W miarę rozwoju akcji okazuje się, że byłemu małżeństwu trudno trzymać się tej oczywistej reguły. Miotają się nie tylko na scenie, ale też za kulisami. Stają się coraz mniej groteskowi, coraz bardziej tragiczni. Oboje gardzą chałturami, ale poza nimi niewiele im zostaje. W ich życiu nie ma ani uczuć, ani zawodowych wyzwań na miarę ich talentu. Zostaje tylko dubbing i czytanie rozkładów jazdy na dworcach, którym można dorobić po godzinach

Rozkłady jazdy dla cierpliwych, czyli życie aktora od kulis, Anna Kopeć

Kurier Poranny nr 60, 26-03-2013

 

Powstał spektakl zabawny i autotematyczny, o teatrze w teatrze, w którym aktorzy pokazują się mocno w satyrycznym świetle. Ale też - pełen szacunek, koniec końców okazują się dzielnymi chwatami. (...) Słowem - zobaczymy, że spektakl może mieć drugie dno, ba, owe podskórne życie może być nawet ciekawsze niż samo przedstawienie.

Podskórne życie spektaklu, Monika Żmijewska

Gazeta Wyborcza - Białystok nr 80/07 07.04.2013

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

trailer spektaklu