top of page

Adam Biernacki

W pustyni i w puszczy 3

na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza

premiera: 26 maja 2018, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

scenariusz Adam Biernacki


na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza


reżyseria Adam Biernacki


kostiumy i scenografia Joanna Jaśko - Sroka


muzyka i opracowanie muzyczne Patryk Ołdziejewski


choreografia Karolina Garbacik

realizacja teatru cieni Magdalena Kiszko-Dojlidko


wizualizacje Farma Projektów Interactive


obsada Danuta Bach, Dorota Białkowska-Krukowska (gościnnie), Jolanta Borowska / Ewa Palińska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec (gościnnie), Grzegorz Mroziński (gościnnie), Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko

Reżyser i autor sztuki w jednej osobie postanowił opowiedzieć nie tyle o historii Stasia i Nel, zagubionych w afrykańskiej XIX-wiecznej rzeczywistości, ile opowiedzieć o trudach tworzenia trzeciej wersji filmu na podstawie Sienkiewiczowskiej książki. I powołał na scenę autotematyczny światek – ekipę filmową filmu, na który nie ma pieniędzy, a którego scenografia jest szczątkowa. (...) Jest w przedstawieniu ciekawa muzyka, generowana po części na żywo. Jest autotematyczny żart z aktorskich fochów i zaglądanie na plan teatralny i filmowy od kuchni. Jest parę ciekawych rozwiązań scenograficznych i inscenizacyjnych, co w przypadku filmu, który trzeba zrobić z niczego, łatwe nie jest. To m.in. wykurzanie zwierzaków z baobabu, animacja słonia, kręcenie na żywo sceny i projektowanie jej od razu na ekran, na którym można zobaczyć np. jak Staś realizuje polecenie reżysera „Uśmiech”! – witany śmiechem dziecięcej widowni. Ale najciekawszy wydaje się pomysł teatru cieni – sprytnie i ładnie wizualnie rozwiązujący scenę wkroczenia filmowej ekipy do wioski Kalego. Teatr cieni to rzadkość na scenie Teatru Dramatycznego – a w przypadku tego spektaklu – duży plus.

Monika Żmijewska, "W pustyni i w puszczy 3". Czyli Sienkiewicz z kosmitami w tle 

bialystok.wyborcza.pl

Aktorzy wprawdzie dwoją się i troją (w przenośni i dosłownie) - grają bowiem po kilka ról - te sienkiewiczowskie i w powstającej na oczach widzów produkcji filmowej. Obsada jest bardzo duża. (...) W pamięć zapada muzyka - nieoczywista, nienachlanie ilustracyjna (skomponował ją aktor Teatru Dramatycznego - Patryk Ołdziejewski). Trzeba też przyznać, że były scenograficzne pomysły (autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Jaśko-Sroka). Ciekawa jest koncepcja na to, jak pokazać zwierzęta - zostanie do tego wykorzystane zielone tło. Najmocniejszym punktem spektaklu jest sekwencja teatru cieni wyreżyserowana przez Magdę Kiszko-Dojlidko. Koresponduje z tematyką powieści Sienkiewicza. Egzotyczna roślinność, afrykańskie spódniczki wojowników, wędrująca przez pustynię karawana. Ten fragment przedstawienia ma szamański, tajemniczy charakter. Planowany film staje się słuchowiskiem. Brawo.  Na finał słyszymy jeszcze piosenkę w wykonaniu Beaty (nawiązanie do wokalistki Bajmu, który to zespół wykonywał utwór promującą film "W pustyni i w puszczy"). Tak, tak, nie bójmy się marzyć i... czytać Sienkiewicza.

Anna Dycha, "W pustyni i w puszczy 3". Kosmiczna wariacja z Beatą w tle 

www.bialystokonline.pl

Luźna wariacja na temat powieści Henryka Sienkiewicza, zawiera sporo wizualnych i scenicznych fajerwerków, które na pewno rozbawią opiekunów młodzieży. Dzieciaki też znajdą momenty zabawy (...) Doprowadzona do absurdu scena wykurzania węża z baobabu wyglądającego jak ukwiał – plastycznie i choreograficznie zachwyca. I tylko co jakiś czas z jaskółki wychyla się tekturowy Sienkiewicz i grozi autorom palcem. Słowami innych wieszczów przestrzega przed bezmyślnym przerabianiem powieści. Dopiero, kiedy kamerzysta będzie miał dość idiotów na planie, wyjmie stary egzemplarz „W pustyni i w puszczy” i zarzuci aktorom i reżyserowi, że jej nie czytali. 
 

Jerzy Doroszkiewicz, Teatr Dramatyczny. „W pustyni i w puszczy 3”. Tylko czy młodzież na pewno to rozkmini?

www.poranny.pl

trailer spektaklu

bottom of page